Coolen ambitieus: ''Wij denken dat dat realistisch is''

Coolen ambitieus: ''Wij denken dat dat realistisch is''

Feyenoord heeft de laatste tijd een grote metamorfose ondergaan op Varkenoord. De faciliteiten zijn uitgebreid en verbeterd, maar er is ook een duidelijke voetbalvisie op papier gezet.

Koen Stam, Rini Coolen en Raymond van Meenen lichten in gesprek met RTV Rijnmond de nieuwe voetbalvisie en veranderingen op Varkenoord toe. ''Hoge intensiteit. Creativiteit. Dynamiek. Variatie. Initiatief. Aan- en terugsluiten'', somt Stam de kernwaarden van de vernieuwde voetbalvisie van Feyenoord op. Stam is sinds afgelopen zomer verantwoordelijk voor het implementeren van de voetbalvisie door de hele club.

Op Varkenoord spelen ruim 200 jeugdspelers die uiteindelijk allemaal het eerste elftal van Feyenoord moeten gaan halen. Het nieuwe trainingscomplex en alle faciliteiten, die twee jaar geleden werden geopend, moeten daarbij helpen. Maar niet alleen de faciliteiten zijn anders. Ook de werkwijze is veranderd. Die nieuwe manier van werken moet ervoor zorgen dat de jeugdopleiding van de Rotterdammers zich kan meten met de top van Europa. ''Dat klinkt inderdaad ambitieus'', zegt Coolen. ''Maar wij denken dat het realistisch is. Alle facetten zijn aanwezig om ons qua jeugd te mengen tussen de Europese topclubs. Onze ambitie is om in 2026 de helft van de selectie te laten bestaan uit zelf opgeleide spelers. We doen er alles voor om dat voor elkaar te krijgen.''

Van Meenen, ook actief bij het eerste elftal, is Head of Operations en is verantwoordelijk voor alles waar geen bal bij betrokken is. Over de wedstrijdorganisatie, spelersbegeleiding en studie bijvoorbeeld. ''Aan vrijwel alles is gedacht'', zegt hij over het vernieuwde Varkenoord. ''Neem nu de tunnel naar het hoofdveld. Op het oude complex kwam je uit de kleedkamers en via een deur stond je direct op het hoofdveld. We willen toch een beetje die spanning opbouwen en creëren bij onze spelers. Dus nu moeten ze in de catacomben wachten, voordat ze op veld 1 mogen spelen. Nog niet voor 50.000 toeschouwers, maar voor 1029. Als alle stoeltjes bezet zijn tenminste.''

De trainingsweken van de jeugd zijn ingedeeld van donderdag tot woensdag, met de wedstrijd op zaterdag om jezelf verder te ontwikkelen. ''Daarbij maakt het niet uit of je tegen Ajax, Barcelona of FC Emmen speelt, het gaat erom dat we onze spelintenties en -principes terug laten komen'', legt Stam uit. ''De intenties vertellen wát we willen en de principes hóé we het willen. In het aanvallen, verdedigen en omschakelen, verdeeld over vier speelveldgedeeltes.''

Vernieuwde voetbalvisie
''Onze intentie is dat wij de bal in volle sprint zo snel mogelijk willen veroveren en ons principe vertelt hoe we dat willen bereiken. Namelijk dat de eerste bal van de tegenstander nooit door de as gespeeld mag worden. We dwingen hen om naar de buitenkant te spelen om vervolgens hen juist de bal in de as te laten spelen. Dáár willen we de bal veroveren, want dat is de snelste weg naar de goal'', vervolgt Stam. ''En of je dat nu in een 1-4-3-3, 1-5-3-2 of in een ander systeem doet, maakt ons niet uit. We willen juist dat onze jeugd op verschillende manieren kan spelen, als het maar gebeurt met dezelfde spelintenties en -principes.''

Toch is er ook nog winst te boeken, erkent Coolen. Vooral in de samenwerking tussen Varkenoord en 1908, waar het eerste elftal traint. ''Wij hebben meerdere spelers die pendelen tussen Varkenoord en 1908. Daar is nog veel winst te boeken. We kijken goed naar die jongens, welke wedstrijden hebben ze nodig? Waarom zou een 16-jarige jongen geen topwedstrijd kunnen spelen tegen Ajax en een paar dagen later 90 minuten tegen Sparta? Zo laat je hen optimaal ontwikkelen. Als je het maar vooraf goed bespreekt met elkaar en de trainingsprogramma's erop afstemt. De performance-afdeling adviseert, bespreekt en bewaakt de verzamelde data van zowel het team als het individu.''

Klik hier om het complete verhaal van RTV Rijnmond te lezen.

Lees meer over
Feyenoord Academy
Plaats reactie
666

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties